Mardin Valisi Akkoyun’un taziye ziyaretinde çirkin provokasyon! Vatandaşlardan DEM’li vekile tepki

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday ve beraberindekiler, Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ Mahallesi’nde yangından dolayı vefat eden vatandaşların ailesine taziye ziyaretinde bulundu. DEM Parti Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz’in, taziye ziyareti esnasında Vali Akkoyun’a yönelik provokasyon girişimi Yücebağ Mahallesi sakinleri ve taziye sahiplerinin müdahalesiyle boşa çıktı. 

‘BUNLAR BİZDEN DEĞİL’

Vali Akkoyun’un yanına gelen köylüler ve taziye sahipleri özür dileyerek, “Bunlar bizim köyden değil, sadece provokasyon için buradalar. Bunları tanımıyoruz. Lütfen kusurumuza bakmayın. Bunlar bizim de huzurumuzu bozuyorlar” dediler.

‘DEFOLUN GİDİN BURADAN’

DEM Parti milletvekiline bağıran köylüler, “Burası taziye evi buranın huzurunu bozmaya hakkınız yok. Defolun gidin buradan” diyerek tepki gösterdi.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan açıklamada, “Bazı sosyal medya hesapları ile basın yayın organlarında yer alan ‘Yangın bölgesinde valiye ‘yalan söylüyorsunuz’ diyen genç darp edildi’ iddiası kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Valimiz Ali İhsan Su 22 Haziran günü Köksalan ve Yazçiceği mahallelerinde; ilimiz Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasında yaşanan arazi yangınında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın taziyesine katılmıştır. Vali Su, taziye programı sırasında ailelerin acılarını paylaşmış, gerekli destek ve yardımların sağlanması için çalışmaların sürdüğünü ifade etmiştir. Ziyaret esnasında taziye yerinde bulunan bir vatandaş tepkili söylemlerde bulunmuş, cenaze yakınları da yapılan bu tepkinin kendilerine yönelik bir hakaret olduğunu dile getirmişler, taziye yerinde bu şekilde söylemlerin doğru olmadığını ifade etmişlerdir. Valimizin korumaları ile S.Ç. arasında herhangi bir darp olayı yaşanmamıştır” denildi. Devletin, tüm kurumlarıyla yangında mağdur olan vatandaşların yanında olmaya devam edeceğinin belirtildiği açıklamada, “Yaşanan yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik asılsız iddialara itibar etmeyiniz” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, darp edildiği öne sürülen S.Ç.’nin, haber yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 15’E YÜKSELDİ

Diyarbakır ve Mardin arasında çıkarak yerleşim yerlerine de sıçrayan yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e çıktı.

Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki bölgede çıkan ve yerleşim yerlerine sıçrayan yangında Zekiye Erdenli’nin (55) de hayatını kaybetmesi ile ölü sayısı 15’e çıktı. Erdenli, gözyaşları arasında defnedildi.

Çınar ilçesi kırsal Köksalan Mahallesi’nde 20 Haziran gecesi çıkıp, rüzgarın da etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesi kırsal Yücebağ ile Yetkinler mahallelerine doğru ilerleyen ve yerleşim yerlerine de sıçrayan yangında Şehmus Demir, Mazhar Demir, Taliha Demir, Nuri Demir, Rezan Yılmaz, Azad Yılmaz, Resul Yılmaz, Remzi Yılmaz, Abdurrahman Bugdaycı, Ubeydullah Buğdaycı, İsmail Yardımcı, Sinan Deviren, Kerime Erdenli ve Fadıl Demir hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir