Herkes bu ücreti konuşuyor: Odatv izini sürdü… Harç ne kadar olacak


Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurtdışı çıkış harcını 150 TL’den 1000 ila 1750 TL aralığına çıkarmayı hedeflediği iddia edilmişti. Odatv söz konusu iddiayı, AKP’ye sormuştu. AKP kaynaklarından edinilen bilgilere göre yurtdışı çıkış harcının yeni ücreti 1.500 TL olarak belirlenmişti.

“3 BİN TL OLSUN” TEKLİFİ

Odatv’nin duyurduğu bu gelişme ardından Gelir İdaresi Başkanlığı yurt dışı çıkış harcının 3 bin TL olması yönünde öneride bulundu.

Önerinin “etki analizi” bölümünde ise 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapmış olduğu hatırlatılarak “2024 yılında da aynı sayıda kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapacağı varsayımı ile 6 aylık gelir etkisinin 12,5 milyar TL olacağı hesaplanmaktadır” denildi.

AKP’DEN İTİRAZ

Odatv’nin edindiği bilgilere göre AKP kurmayları bu duruma itiraz etti. Yurtdışı çıkış harcının 1.000 ila 1.500 TL arasında olması gerektiğini belirten kurmaylar belirlenecek miktarında her yıl her yıl yeniden değerlenme oranında artırılacağını kaydettiler.

NE DEDİYSEK O: 1.500 TL

Öte yandan Odatv, yurt dışı çıkış harcının 1.500 TL olacağını duyurmuştu. Harcın fiyatında mutabık kalınan son ücreti yine yüzde 900’lük zam ile 1.500 TL. Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Yeni fiyatın ne zaman uygulamaya gireceği ise bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir